Osnovna pravila
CHAMPIONS® OSNOVNA PRAVILA
1. Champions-osnovna pravila: Planiranje
Kod fisknih nadomjestaka preporuča se postaviti što više nosača. Potrebno je obratiti pažnju na sagitalnu relaciju kosti, odnosno ako postoji izbor između frontalne i distalne insercije implantata, onda izaberite distalnu varijantu. Područje trojke i četvorke mora biti podržano. Za fiksne radove (mostove) potrebno je imati u svakom kvadrantu 4-5 nosača, zuba ili implantata. Povezivanje implantata sa prirodnim zubima koji nisu parodontozni nije samo da je moguće, već je i potrebno!
2. Champions-osnovna pravila: Planiranje u kosti
Preporuča se implantacija u prethodno zacijeljenu kost (6 mjeseci regeneracije) umjesto u alveole nedavno ekstrahiranih zubi. Ako je neophodno implantirati u svježe ekstrahirano alveolarno područje, izbor je palatinalnao odnosno lingvalna područje kosti umjesto vestibularnog dijela. Kod imedijatne implantacije prepraira se bifurkacijsko i trifurkacijsko područje, odnosno septum. U područjima sa upalnim procesima neophodno je izbjegavati implantaciju! Ugradnju neresorbirajućih materijala (aloplastični i materijali životinjskog podrijetla) treba izbjegavati jer često ne dolazi do regeneracije nove kosti.
3. Champions-Osnovna pravila: Planiranje i opskrba
Kod proteza, oba kvadranta trebaju biti dobro poduprta: preporuča se ugraditi 4 tuplipan implantata u donjoj i 6 tulipan implantata u gornjoj čeljusti (ukoliko postoje vlastiti zubi, jedan zub zamjenjuje jedan implantat). Kod izrade proteze na tulipan implantatima, neophodno je osigurati vezu (laserom ili lijepljenjem) metalne matrice sa wironit konstrukcijom.
4. Champions-Osnovna pravila: Preparacija kosti
Ako je moguće, preparacija kosti treba slijediti sljedeća pravila:
– u gornjoj čeljusti počinje se preparirati 0.5 – 1 mm palatinalno od centra grebena
– u donjoj čeljusti počinje se preparirati 0.5 – 1 mm lingvalno od centra grebena
U donjoj čeljusti smijer preparacije je prema aksialno ili čak vestibularno dolazeći iz lingvalnog smijera (osjetite kost palpiranjem). Debljina sluznice se mjeri (nakon anestezije) žutim svrdlom kroz gingivu dok ne dođe u kontakt sa kosti (markeri na svrdlu su na 2, 4, 6, 10, 12, 14 mm ). Broj okretaja svrdla mora biti od 150 – 250 u min. Hlađenje nije potrebno, osim u D1 kosti. Provjera kaviteta parodontalnom sondom (KKK- kontrola koštanog kaviteta) ne smije se zaboraviti tijekom transgingivne preparacije!
5. Champions- Osnovna pravila – Redoslijed svrdla
Savjet: u D3/D4 kosti (gornja čeljust premolarna i molarna regija) može se preparirati 2 mm kraće od dužine implantata da bi se postiglo prijanjanje od 40 Ncm kod promjera Champions implantata od 3 mm – 3.5 mm. Kod indirektnog sinus liftinga, dovoljno je preparirati dok se dosegne kompaktna zona. Zatim se za kondenzaciju dna sinusa koristi kondenzer promjera 3.0 mm. U protivnom se preparira u punoj dužini, sa svim svrdlima kako bi se usadio Champions implantat.
6. Champions-Osnovna pravila: Moment ključ
Sve Champions implantate (četverokutne i tulipane) je jednostavno ugraditi sa moment ključem.
Sa integriranom pomoći za ugradnju, koja se nalazi u pakiranju na samom implantatu, moguće je bez dodirivanja, ručno napraviti prve okrete.
Kada se pomoć za ugradnju više ne može ručno okretati (na oko 20 Ncm) plastična pomoć za ugradnju se odstrani i postavlja metalna, na koju se stavlja moment ključ (ne stavljati skupa na implantat – prvo pomoć za ugradnju zatim moment ključ)! Kod okretanja ne vršiti pola ili četvrtinu okretaja, nego samo MALE OKRETAJE (npr. 1/8 okretaja). Povremeno treba provjeriti kolika sila je postignuta (putem savijanja moment ključa).
Dobrom manuelnom potporom ključa moguće je izbjeći njegovo zaglavljivanje. Potrebno je obratiti pažnju na pokazatelj između jediničnih oznaka. Uvijek treba imati pod kontrolom koja se sila apilcira! Kod insercije implantata mora se vidjeti oznaka “IN“.
Pazite na oznake na lijevoj strani moment ključa obilježene su sljedeće vrijednosti: 20 – 40 – 60 – 80 Ncm (od dna prema vrhu ključa). Prvo se namjesti moment ključ na silu 20 Ncm (sila se namješta na malom kotačiću na donjem krajuključa) . Tijekom okretanja kotačića, sila na kojoj je ključ podešen raste kako se središnja linija penje prema sljedećoj oznaci na ključu. Preporučljivo je da se Champions implantat insernira silom od 40 do 60 Ncm-a. Imedijatno opterećenje Champions implantata je moguće ako je tijekom insercije dosegnuta sila od 40 Ncm.
Champions implantat može biti inserniran maksimalnom silom od 70 Ncm!!!
→ ako moment ključ preskoči kod 20 Ncm, okrenite kotačić za podešavanje sile ključa na 40 Ncm-a, tako da se sila može povećati do 40 Ncm. Kada moment ključ preskoči na 40 Ncm (dosegnuta je sila od 40 Ncm) podesite moment ključ kotačićem na sljedeću oznaku, tako da se eventualno može dosegnuti sila od 60 Ncm itd.
OPREZ: Ako vrijednost prelazi 70 Ncm-a, postoji opasnost od loma implantata!!
Glava tulipan implantata može frakturirati kod cca.80 Ncm-a, a glava četverokutnih implantata kod 100-120 Ncm!
Kada je dosegnuta sila preko 60 Ncm potrebno je implantat izvaditi i proširiti kavitet kosti sa crnim svrdlom. Zatim se može eventualno nastaviti proširivati kavitet sa bijelim triangularnim svrdlom, ovisno o promjeru implantata: bijelo svrdlo treba koristiti kod svih implantata promjera 3,5 mm.
Ako treba implantirati još samo 2 mm u dubinu: može se napraviti četiri mala okretaja (jedan “okretaj” znači 1/8 okretaja moment ključa) prema van (moment ključ treba okrenuti tako da je vidljiva oznaka “OUT”) i zatim vratiti moment ključ (IN) i napraviti 6 okretaja prema unutra dok se ne dosegne ispreparirana dubina implantacije.
7. Champions – osnovna pravila: Promjer implantata i implantacija
O promjeru ugrađenog implantata ne odlučuje anatomija („široka“ kost = širi promjer implantata), već dosegnuta primarna stabilnost koja je dosegnuta kondenzerom ili implantatom! Ova “filozofija” čini naš sustav implantacije jedinstvenim i različitim od drugih sustava, odnosno zastarjelih postulata o koštanoj fiziologiji. Osnovnu čimbenik je periimplantarna ishrana!
Nepotrebna oštećenja nastaju ako se silom želi implantirati Champions implantat promjera 5,5 mm, ako je primarna stabilnost od 40 Ncm osigurana implantatom promjera 3,0 ili 3,5 mm.
→ Kod ugradnje “Classic” – Champions implantata u D1 i D2 – kosti prvo treba ugrađivati implantat promjera 3,5 mm. U mandibuli nikada ne treba početi inserciju implantata promjera 4,5 mm, čak ni nakon preparacije kosti sa žutim, crnim ili bijelim svrdlom.
→ Kod ugradnje “New Art” Champions implantata u D1 i D2 – kosti uvijek treba početi ugradnju sa implantatom promjera 3,0 mm. Kod promjera 3,0 mm nije nužno upotrijebiti kondenzer.
→ Kod ugradnje “New Art” Champions implantata u D3 i D4 kosti, prvo treba kost pripremiti sa kondezerom 2,4 mm, a zatim sa 3,0 mm. Ovisno o sili dosegnutoj kondenzerima promjera 2,4 ili 3,0 mm, intraoperativno se odlučuje o ugradnji 3.0, 3,5 ili 4,5 mm promjera “New Art” Champions implantata:
– kada se kondenzerom promjera 2,4 mm uz pomoć moment ključa dosegne sila od 40 Ncm, ugrađuje se 3,0 mm “New Art” Champions implantat.
– kada se kondenzerom promjera 3,0 mm uz pomoć moment ključa dosegne sila od 40 Ncm, ugrađuje se 3,5 mm “New Art” Champions implantat.
→ Ako sa kondenzerom 3,0 mm ne dosegne primarna stabilnost , odnosno sila od 40 Ncm (nakon “KKK”- kontrola koštanog kaviteta), ugrađuje se Champions implantat promjera 4,5 mm.
→ Ako se implantatom promjera 4,5 mm ne može postići primarna stabilnost ( nakon “KKK”- kontrole koštanog kaviteta) može se ugraditi Champions implantat promjera 5,5 mm.
Općenito, primarnu stabilnost (minimalna sila od 40 Ncm) je uvijek moguće postići i implantat je odmah spreman za opterećenje.
Za implantate koji se vraćaju mora biti ispunjen “formular o gubitku implantata“. Implantati moraju biti očišćeni (oprani, autoklavirani, bez ostataka krvi), u staklenoj cjevčici sa naljepnicom koja im pripada. Formular se može preuzeti na www.implantoloskicentar.hr Budući da se vraćeni implantati na daju u daljnju prodaju, u skladu sa općim poslovnim uvjetima, knjižimo protuvrijednost od 22,50 eura.
8. Champions osnovna pravila: Debljina sluznice i pomoć za ugradnju
I “Classic“ i „New Art“ Champions implatati se mogu postaviti izokrestalno ili ekvikrestalno implantirati, jer svi Champions implantati imaju integriranu switching platformu. Ako se implantat insernira previše subkrestalno, možete se udaljiti od čvrstog krestalnog dijela i izgubiti dobro prijanjanje, te primarna stabilnost može biti insuficijentna.
Implantirati u skladu sa načelima minimalno invazivne tehnike podrazumijeva očuvanje periosti!
Periimplantitis može biti uzrokovan sljedećim čimbenicima:
1. Ijatrogeno oštećenje periosti! Oštećenje osjetljive periosti putem koje se odvija ishrana kosti može biti uzrokovano standardnom (vestibularnom) incizijom, što vodi do slabe ishrane kosti oko implantata.
2. Veliko žvačno opterećenje koje nije poduprto dovoljnim brojem implantata / zuba: Upamtite: pacijenti sa totalnim protezama mogu razviti iste mastikatorne sile, kao oni sa vlastitim zubima. Bolje je ugraditi više implantata, nego riskirati gubitak cijelog protetskog nadomjestka.
3. Mikropukotina kod dvodijelnih implantata je mjesto za potencijalnu kolonizaciju anaerobnih bakterija.
9. Champions-Osnovna pravila: Imedijatna protetska opskrba i trenutno opterećenje
→ Champions implantati mogu uvijek biti imedijatno protetski opskrbljeni ako je postignuta primarna stabilnost kod sile od 40 Ncm.
→ Trenutno opterećenje implantata je po pravilu moguće ako…
→ …je postignut primaran stabilitet kod okretnog momenta sile od 40 Ncm i
→ …sile se prenose na sluznicu i na primarno povezanu pomičnu protezu koja leži na najmanje 6 zuba / implantata u gornjoj čeljusti (kombinacija Champions implantata sa prirodnim zubima je moguća!) ili
→ …se sile prenose na sluznicu i na pomičnu protezu (preko matrice) u doljnjoj čeljusti koja leži na najmanje 4 tulip ili četverokutna Champions implantata (ili čvrsta zuba) ili
→ 2/3 ili potpuni cirkularni most se može u gornjoj čeljusti povezati sa dovoljnim brojem krunica (5 – 12 zuba / implantata). Vlastiti zub (sa taktilnim receptorima prirodnog parodonta) bi trebao biti mezijalno od implantata. Poželjno je da je u most uključena zakrivljenost mosta od prvog premolara do lateralnog inciziva.
→ odgovarajući broj Champions implantata se postavlja u najmanje jednom kvadrantu donje čeljusti
→ za imedijatno opterećenje treba zapamtiti sljedeće (i informirati pacijenta): broj korjenova koje treba nadoknaditi je jednak broju ugrađenih implantata
→ ako se ugradi nedostatan broj implantata ili čak samo jedan Champions implantat (kod nedostatka jednog zuba), preporučuje se pričekati sekundarnu oseointegracijsku fazu (nakon 8. tjedana)
→ ako sve opskrbe pojedinačnih zuba i opskrbe sa povezanim prvim premolarom (npr. 23-26) – ne opterećivati imedijatno, već napraviti fiksni provizorij na 6 -8 tjedana i onda izraditi definitivni rad.
Imedijatno opterećenje ne ovisi isključivo o primarnoj stabilnosti postignutoj tijekom ugradnje. Na primjer, na implantat ugrađen na mjestu gubitka pojedinog zuba, a koji je ugrađen silom od 70 Ncm ne bi trebala biti odmah postavljena krunica. Prije postavljanja krunice, ovakav implantat bi trebao prvo biti opskrbljen provizorijem tijekom 8 tjedana, nakon sekundarne oseointegracijske faze.
Informacije za pacijente o trenutnom opterećenju:
Pacijente treba potpuno informirati o tretmanu prije implantacije:
→ nisu kritični prvi dani, već drugi do osmi tjedan nakon ugradnje!
→ Za ovaj tretman pacijent mora aktivno sudjelovati i razumjeti fiziologiju kosti! Na primjer, pacijent treba potpisati formular o suglasnosti za zahvat.
10. Champions osnovna pravila:
a) Provizorij
→ Provizorij se u svakom slučaju mora napraviti!
→ Ne nošenje privremenog protetskog nadomjestka ili proteze uopće ili nošenje nepovezanog provizorija u infraokluziji za par dana ili tjedana može uzrokovati probleme sa implantatom.
→ Ne postavljati dugotrajne provizorije sa privremenim cementima, na primjer sa Temp-Bondom! Provizorij koji je labavo cementiran u trećem tjednu (stabilitet je na najnižoj točki) i/ili nedovoljna informiranost pacijenta ili nedostatna suradnja pacijenta se smatraju glavnim uzrocima problema sa implantatima. Pacijent mora znati da ako se provizorij polomi ili izgubi ( implantat nema periodontalnih receptora, nema osjeta ili boli), mora se popraviti što je prije moguće! U suprotnom, dolazi do lateralnog opterećenja implantata koje se ne može kontrolirati, što vodi gubitku implantata. Pacijent u tom slučaju treba jesti samo kašastu hranu koja neće uzrokovati lateralna opterećenja ili onu koja se može razmekšati jezikom (ali meka peciva se ne preporučuju, jer mogu uzrokovati posmične sile i stvarati učinak kidanja na primjer u slučaju ugradnje implantata u gornjoj frontalnoj regiji). Zato se na primjer može provizorij napraviti sa akrilatnim ili kompozitnim materijalima i cementirati sa fosfatnim cementom – npr. Harvardom. Nakon ekstraoralnog stvrdnjavanja provizorija (zbog mogućih divergencija implantata, provizorij treba na vrijeme izvaditi iz usta, prije potpunog stvrdnjavanja), provizorij se gingivalno oblikuje, bez frikcije. Provizorij se za implantat drži Harvard cementom, a ne frikcijom.
→ Kod direktno izrađenih provizorija (u ustima, treba obratiti pažnju da ne komprimiraju gingivu. Također treba omogućiti čišćenje oko implantata.
→ Nakon sušenja sa vaterolicama, implantat / implantati ili cementirane Prep-Caps se vežu kompozitnim materijalima za ispune za aproksimalne površine susjednih zuba.
→ Vezanje implantata za parodontozne susjedne zube (II – III stupanj) treba izbjegavati, jer može doći do loma provizorija.
→ Proteze se mogu podložiti sa mekanim akrilatom. Čvrste otisne mase koje se mogu dobro ispolirati (npr. Impregum) obično su bolje (treba napraviti mjesta za istjecanje viška materijala, da bi se izbjegao pritisak).
b) Privremena i definitivna ugradnja
– radovi na implantatima sa velikim rasponom (NEM i cirkon) mogu se privremeno ugraditi sa “Implant Link Semi“ (može se naručiti kod Champions Implants GmbH).
– za definitivno cementiranje upotrijebite cement, koji upotrebljavate u vašoj praksi za cementiranje mostova i krunica (npr. Harvard, Fuji Plus).
c) Protetika:
→ Konstrukcija treba pasivno sjediti, bez napinjanja da se izbjegne rizik gubitka kosti ili loma keramike. Također treba osigurati ispravnu okluziju (vođenu očnjakom ili balansirano grupno vođenje) bez visokih okluzalnih kvržica ili dubokih fisura.
→ Provizorij na implantate treba cementirati Harvardom ili drugim čvrstim cementom. Nakon 8 tjedana provizorni most se može skinuti u dijelovima (vlačne sile i aksijalno usmjerene sile ne štete implantatima). Nakon probe definitivnog rada, dijelovi starog provizorija se mogu iskoristiti tako da se povežu kompozitom.
→ Vodite računa da definitivni rad omogućava higijenu oko implantata.
Minimalno invazivna metoda implantacije je efikasna implantološka procedura, ali njena “jednostavnost” se ne smije precijeniti. Mi moramo osigurati potpunu brigu za pacijenta, bez obzira da li radimo klasičnim ili minimalno invazivnim metodama implantacije. U nekim slučajevima može se intraoperativno donijeti odluka o klasičnoj metodi implantacije. Prednost minimalno invazivne metode je u tome da augmentacija obično nije potrebna, a komplikacije su bitno rjeđe, pacijent ima manje bolova, a tretman je znatno kraći.